Aj vaše dieťa občas vybuchne hnevom alebo frustráciou? Je preň ťažké upokojiť sa vo vypätej situácii a opätovne sa zapojiť do predchádzajúcej aktivity? Stane sa občas, že niekoho v hneve udrie alebo uhryzne, rozhadzuje okolo seba hračky?
V ranom detstve (od narodenia do 5 rokov) sa deti ešte len učia ako pracovať so svojimi emóciami, zdieľať priestor a pozornosť s inými, konštruktívne zvládnuť konflikt. Najlepšie sa to učia v situáciách, kedy s nimi rodičia alebo iní dospelí nadviažu blízky kontakt, rozpoznajú ich pocity a povzbudia ich v uvažovaní nad tým, čo by mohli urobiť inak. Podľa Dr. Anne Gearity nám deti prostredníctvom svojho problémového alebo veku neprimeraného správania hovoria: „Je to pre mňa mätúce a potrebujem tvoju pomoc!“. Aká je vaša bežná reakcia? Pomohlo to, ako ste zareagovali? A ako by sa vaša reakcia zmenila, ak by ste v danej situácii počuli svoje dieťa povedať „Potrebujem tvoju pomoc!“.
Ako rodičia môžete svojim deťom už od malička rozličnými spôsobmi pomáhať naučiť sa, ako zvládnuť frustráciu a hnev. Môžete napríklad:
- pomenovať emóciu - keď je vaše dieťa nahnevané alebo frustrované pri delení sa s inými, môžete povedať „Hnevá ťa, keď sa máš podeliť.“
- rozprávať o emóciách a nápadoch, ako si s nimi poradiť – dobrým spôsobom, ako deťom predstaviť rozličné možnosti reagovania na emócie, je čítanie obrázkových kníh, v ktorých sa hlavné postavy potýkajú s rozličnými ťažkosťami a riešia problémy. Rozprávajte sa o tom, ako sa postavy v knihe cítia a čo robia pre to, aby vyriešili problém. Spýtajte sa detí, čo by mohli v danej situácii urobiť iné knižné postavy. Iné, čo môžete urobiť, je povedať svojim deťom, čo vy sami cítite keď ste nahnevaní, alebo frustrovaní a podeľte sa s nimi tiež o stratégiu, ktorá vám pomáha poradiť si s týmito emóciami. Napríklad: „Hnevá ma, že sedíme v aute v takej veľkej zápche. Čo keby sme si spolu zaspievali pesničku, kým čakáme?“.
Ponúknite nápady, ako si poradiť so silnými emóciami. Keď ste povedali v určitej situácii „nie" a vaše dieťa je preto nahnevané, podeľte sa s ním o pár tipov ako si s hnevom poradiť. Môžete mu poradiť, aby si pobehalo alebo zaskákalo, spraviť si na chvíľku prestávku a dopriať si čas pre seba o samote, napísať, alebo nakresliť nejaký obrázok. Vytvorte pre svoje dieťa pokojné miesto, kde môže „vychladnúť“ keď je nahnevané a potrebuje pauzu.
- pomôcť dieťaťu nadobudnúť pocit kontroly nad rozhodnutiami – ponúknite mu možnosť voľby z reálnych možností - ako napr. ktoré tričko si obliecť, akú desiatu si zabaliť so sebou, akej aktivite sa chce venovať,...
Každé dieťa ma občasné „zrútenia“ keď veci nejdú podľa jeho predstáv – zlostenie sa, keď počas nákupu nedostanú novú hračku alebo sladkosť, plač, keď sú príliš unavené alebo majú príliš veľa podnetov, vytrhnutie hračky inému dieťaťu z ruky. Je dôležité dohodnúť sa aj s ostatnými dospelými (druhý rodič, starí rodičia, učiteľky v MŠ,...), s ktorými je dieťa v pravidelnom kontakte, na rovnakom postupe, ako si s neželaným správaním poradiť.
Rozvíjať sa v sociálnej oblasti a naučiť sa hrať s ostatnými je zručnosť, ktorú sa deti môžu začať učiť už v ranom veku. Precvičujte hravou formou zručnosti potrebné na to, aby dobre vychádzalo s inými deťmi, a pomôžte tiež dieťaťu naučiť sa nové slová, aby mohlo komunikovať svoje potreby a priania.
V prípade, že potrebujete konzultovať či poradiť sa ohľadne správania svojho dieťaťa, prosím registrujte sa a podľa našich možností sa o vás postaráme.
K adaptácii dieťaťa na MŠ / ZŠ:
Podnetný pohľad na výchovu - český psychológ Marek Herman.
https://www.slovoplus.sk/marek-herman-dnesne-deti-by-chceli-diplom-aj-za-osme-miesto/